  • PIC16C63A-20 Microcontroller
Package Style: 28-DIP (.3")
ROM Memory Size: 4K x 14
RAM Size: 192 x 8
I/O Lines: 22
Processor Max Speed: 20MHz
Oscillator Type: Xtal/RC External
Program Memory Type: OTP
Light Packet
Package Type Light Packet
Write a review
Please login or register to review
PIC16C63A-20 Microcontroller
CMOS, 8-bit Microcontroller
  • Product Code: PIC16C63A-20/SP
  • Availability: In Stock
  •  Light Packet Shipping Eligible
Related Products
Trimmer Resistor - 1K Ohm
Trimmer Resistor - 1K Ohm
1K Ohm Trimmer Resistor 1K ohm 3/8" Square Multiturn Cermet Trimming Potentiometer Resistance (Oh..
 Light Packet Shipping
10 Position DIP Switch
10 Position DIP Switch
 Light Packet Shipping
6 Position DIP Switch
6 Position DIP Switch